Żywienie


Zdrowe żywienie
"Jedz pożywienie. Głównie rośliny. Nie za dużo." M. Pollan
Przez pożywienie należy rozumieć PRAWDZIWY, nieprzetworzony pokarm pochodzenia naturalnego tzn. taki który serwowała twoja babcia i jej przodkowie. Skąd mądrość naszych przodków? Nie mieli wyboru. Przemysł żywnościowy albo jeszcze nie istniał lub jeszcze nie odkrył, że wielkie pieniądze leżą w przetwórstwie, nie w zbieraniu plonów. Priorytetem stał się niski koszt produkcji oraz takie zaprojektowanie smaku i wyglądu produktu żeby klient spożywał go jak najwięcej. Korzystniejsze od troski o jakość okazały się inwestycje w marketing.

Jednym z głównych problemów wynikających z przetwarzania pożywienia pochodzenia naturalnego jest pozbawianie go jego najcenniejszych elementów. Przykładem może być produkcja białej mąki. Z ziarna usuwa się jego zewnętrzną część bogatą w cenne substancje między innymi błonnik, witaminy i minerały. Pozostaje głównie cukier (skrobia). Ironią losu jest fakt, że w obecnym czasie nadmiaru spożywanego pożywienia, większość społeczeństwa cierpi na niedobór minerałów, witamin, czy też z braku błonnika w diecie.

Żywienie to nie wszystko
Zdrowe żywienie to ważny element w zapewnieniu zdrowia i sił witalnych. Pamiętajmy jednak, że są czynniki ważniejsze:
  • równowaga psychiczna i emocjonalna, rozwój duchowy
  • aktywność fizyczna (człowiek jest "zaprojektowany" do ruchu)

Żywienie warzywno-owocowe
Warzywa i owoce zawierają najwięcej substancji sprzyjających regeneracji i detoksykacji organizmu spośród innych produktów spożywczych. Stąd warto zadbać o ich duży udział w codziennych posiłkach. Więcej na stronie, którą współprowadzę: dietawarzywnoowocowa.pl


Żywienie wg tradycyjnej medycyny wschodu
Tradycyjne systemy lecznicze wschodu jak Tradycyjna Medycyna Chińska czy Ajurweda dostarczają niezwykle rozbudowaną wiedzę na temat odżywiania i jego wpływu na zdrowie. Poziom wiedzy na temat wpływu pożywienia na organizm daleko wykracza poza nowoczesną naukę o żywieniu. Podstawą tradycyjnych wschodnich terapii są praktyki wyciszające umysł, aktywność fizyczna oraz odpowiednie żywienie.

Tradycyjne metody wschodu zainspirowały wiele odkryć naukowych w dziedzinie nowoczesnej medycyny, także wiele ludzi przekonało się o skuteczności tych metod w sytuacjach gdy nowoczesne podejścia zawodziły. Pomimo to ich potencjał pozostaje wciąż niewykorzystany.

Dla zainteresowanych polecam książkę "Odżywianie dla zdrowia" Paula Pitchforda, które jest tłumaczeniem "Healing with Whole Foods: Asian Traditions and Modern Nutrition". Miałem przyjemność szkolić się u autora i tym bardziej polecam!

Sebastian Kmiecik